Ślonko kuchnia

BIGOS ŚLĄSKI

SKŁADNIKI:


- 1 kg wieprzowej łopatki lub karczku
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 kg kapusty białej
- 25 dag boczku wędzonego
- 25 dag grzybów suszonych
- 20 dag smalcu
- 2 duże łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 duże cebule
- 2 łyżki mąki pszennej
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, kminek, pieprz, sól, papryka
PRZYGOTOWANIE:
Kapustę białą drobno pokroić i ugotować do miękkości w wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim; również do miękkości ugotować kapustę kiszoną. Boczek pokroić w kostkę i wytopić, przesmażyć grzyby na połowie smalcu (soląc i doprawiając pieprzem, papryką), połączyć na patelni z pokrojoną drobno cebulą i dosmażyć do miękkości. Pokroić w drobną kostkę mięso wieprzowe, udusić na patelni pod przykryciem, w razie konieczności podlewając wodą. Wszystkie uzyskane półprodukty wymieszać dobrze w dużym garnku, podgrzać dodając zawiesinę uzyskaną z dokładnego wymieszania pół szklanki wody z koncentratem pomidorowym i mąką. Zagotować często mieszając.

GALERT Z KURY - TYMBALIKI DROBIOWE

SKŁADNIKI:
- 1 kurczak
- trzy jajka
- trzy duże marchewki
- puszka groszku konserwowego
- odrobina naci pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- sałata do dekoracji
- 1 opakowanie żelatyny spożywczej
- ocet lub sok z cytryny
PRZYGOTOWANIE:
Na kurczaku ugotować rosół, wyjąć mieso i podzielić je na niewielkie kawałki, ugotować jajka na twardo oraz marchew na miękko. Do dużych filiżanek (kubków, nadają się także umyte pojemniczki plastikowe po serkach) włożyć kawałki mięsa drobiowego, ćwiartki jajka, pokrojoną w plasterki marchew oraz posiekaną natkę pietruszki. Do wystudzonego nieco rosołu dodać żelatynę w proporcjach zgodnych ze wskazówkami na opakowaniu żelatyny. Wlać rosół do filiżanek, poczekać do wystudzenia po czym umieścić w lodówce. Podawać z octem lub sokiem cytrynowym na podkładzie z sałaty.

AJERKUCHY

SKŁADNIKI:
- 4 jabłka średniej wielkości
- dwa jajka
- dwie stołowe łyżki cukru
- półtorej szklanki mąki pszennej
- około szklanki mleka
- łyżeczka proszku do pieczenia
- cukier puder do posypania
- smalec lub olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE:
Przygotować ciasto: wymieszać jajka z cukrem, mąką, proszkiem do pieczenia i mlekiem - ciasto powinno być nieco bardziej gęste niż tradycyjne ciasto naleśnikowe. Jabłka obrać, wydrążyć przez środek otwór (by usunąć komory nasienne), pokroić w plastry. Otaczać w cieście i piec na smalcu lub oleju. Podawać posypane cukrem pudrem.

ROLADA

SKŁADNIKI
- cztery płaty mięsa wołowego
- 15 dag boczku wędzonego
- dwa ogórki kiszone
- duża cebula
- musztarda, sól i pieprz.
PRZYGOTOWANIE:
Mięso rozbić tłuczkiem na cienkie plastry, każdy plaster posmarować musztardą i posolić. Cebulę pokroić w kostkę a boczek i ogórek pokroić w słupki. Posypać plastry cebulą a boczek i ogórek ułożyć wzdłuż szerszego boku rolady, przyprawić pieprzem. Ciasno zwinąć płaty mięsa w roladę i spiąć szpilkami lub związać nitką. Kłaść na rozgrzany tłuszcz i obsmażyć ze wszystkich stron, następnie podlewać wodą i dusić do miękkości mięsa. Sos zagęścić mąką zmieszaną z wodą.

BIAŁE KLUSKI

SKŁADNIKI:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 250 dkg mąki ziemniaczanej
- 1 żółtko
- sól
PRZYGOTOWANIE:
Ziemniaki zmielić i podzielić na 4 części, usunąć 1/ 4 ziemniaków, w miejsce po usuniętych ziemniakach wsypać mąkę i dodać jajko oraz usunięte wcześniej ziemniaki, zagnieść ciasto, utoczyć wałek, pokroić na równe kawałki, formułować kulki o średnicy około 4 cm, lekko je spłaszczyć i z jednej strony zrobić palcem małe wgłębienie, wrzucić do osolonego wrzątku, gotować do chwili wypłynięcia na powierzchnię, odcedzić 

WODZIONKA

SKŁADNIKI:
- 2 kromki chleba, najlepiej czerstwego
- łyżka smalcu ze skwarkami
- rozgnieciony lub posiekany ząbek czosnku
- sól
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki nałożyć na talerz, zalać wrzątkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku

MAKÓWKI

SKŁADNIKI:
- pół kilograma wysuszonych bułek
- 70 dag maku
- litr mleka
- 10 dag orzechów włoskich wyłuskanych
- 5 dag migdałów
- 5 dag rodzynków
- 50 gramów masła
- cukier do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Sparzyć mak wrzątkiem i pozostawić na 12 godzin w wodzie. Odcedzić i drobno zemleć. Zagotować mleko, dodać masło i zmielony mak, przegotować 10 minut na wolnym ogniu mieszając zawartość garnka. Posiekać orzechy i migdały na drobne kawałki, dodać do gotującego się mleka. W dużym naczyniu układać warstwami kawałki wysuszonych bułek każdą warstwę zalewając kolejno przygotowanym mlekiem z makiem i bakaliami. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce.

ŻUR ŻENIATY

SKŁADNIKI:

- 2 szklanki kwasu na żur
- 40 dag boczku lub/i wędzonych żeberek
- 2 małe cebule
- 1 szklanka śmietany lub mleka
- sól
- ząbek czosnku
- pieprz
- majeranek
- ziele angielskie
PRZYGOTOWANIE:
Mięso ugotować w 2 l wody, miękkie mięso wyjąć i podzielić na części (mięso z żeberek oddzielić od kości), do wywaru wlać zakwas, doprawić solą roztartą z ząbkiem czosnku i majerankiem







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz